Podstawowe obowiązki samodzielnego księgowego

ksiegowy

Do każdej pracy przynależą pewne podobne obowiązki, jednakże w przypadku księgowości obowiązki te nie są wcale takie oczywiste. Ich zakres i typ uzależniony jest bowiem od poziomu zaawansowania, doświadczenia i ogólnego przeszkolenia księgowego oraz zdobytych przez niego uprawnień. Czego innego oczekuje się od młodszego księgowego, a czym innym zajmie się samodzielny księgowy. W tym tekście opiszemy więc zakres obowiązków bardziej doświadczonego specjalisty od księgowości.

Samodzielny księgowy, jak sama nazwa wskazuje, jest w stanie zupełnie sam pracować na swoim stanowisku. Nie potrzebuje żadnej pomocy i żadnego wsparcia z zewnątrz. Przeważnie sam zresztą służy dobrą radą i podpowiada mniej doświadczonym kolegom, a także uczy ich tego, jak zajmować się bardziej skomplikowanymi zadaniami, nieraz pełniąc w firmie rolę takiego wewnętrznego szkoleniowca lub testera. Osoba ta jest odpowiedzialna już nie tylko za księgowanie faktur, ale też i za przygotowywanie sprawozdań finansowych. Ponadto musi księgować bardziej skomplikowane dokumenty, takie jak wyceny walutowe, podatki odroczone albo rezerwy i inne.

Na życzenie klienta prowadzi dla niego ewidencje księgowe i opracowuje różnego rodzaju sprawozdania finansowe, specjalne raporty i deklaracje finansowe. Doświadczony księgowy bardzo często musi współpracować z zewnętrznymi instytucjami. Nieraz kontaktuje się zatem czy to z Urzędem Skarbowym, czy to Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy to z Narodowym Bankiem Polskim, a w wyjątkowych sytuacjach reprezentuje klienta właśnie przed tymi instytucjami, czyli po prostu występuje w jego imieniu i załatwia jego sprawy.

Oczywiście całą listę nawet tych podstawowych obowiązków, jakimi zajmuje się samodzielny księgowy, ciężko by było zamieścić w jednym krótkim tekście. Ten, kogo interesuje praca na podobnym stanowisku, najlepiej zapozna się z nią po prostu w praktyce, gdy już przyjdzie mu ją samodzielnie wykonywać.

Bardzo przydatne porady finansowe dostępne są także na stronach portalu www.ploteczek.pl.