Podstawy inwestowania – co warto wiedzieć?

Po ustanowieniu solidnych podstaw finansowych lub odłożeniu trochę pieniędzy nadszedł czas, aby nauczyć się inwestować.  Wielu początkujących inwestorów wpada w pułapkę czekania i czekania, aż „będą mieli dość pieniędzy”. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to pozbyć się tego hamującego przekonania, teraz.  Dowiesz się, czytając wskazówki, że nawet marne kwoty mogą z czasem sumować się do dużych, a nawet kolosalnych sum.

Inwestowanie to trudna, choć oparta na prostych zasadach gra

Inni wzbraniają się przed inwestowaniem, ponieważ myślą: „Nie wiem wystarczająco dużo, aby wejść na giełsą”.  To prawda.  Ty nie.  Prawdziwie bogaci rozumieją, jak działają pieniądze i nigdy nie zaczynają zdań od słów „nie wiem”. Jeśli nie rozumiesz inwestowania i tego, jak to działa, czas zacząć od podstaw.

Głównym celem inwestowania jest sprawienie, aby Twoje pieniądze pracowały dla Ciebie, a nie dla Twoich pieniędzy. Wielu bogatych ludzi udoskonaliło sztukę tworzenia bogactwa, zamiast świadczyć usługi.  Budowanie bogactwa oznacza również tworzenie bogactwa, które jest trwałe i nadal generuje, nawet jeśli nie jesteś w stanie pracować.

Poznaj różnicę między wysokimi dochodami a byciem naprawdę bogatym

Wysokie dochody niekoniecznie oznaczają, że jesteś bogaty, zwłaszcza jeśli dochód ten pochodzi tylko z jednego źródła. Utrzymuje się mit, że można być naprawdę bogatym tylko wtedy, gdy dorobi się się pieniędzy w rodzinie lub urodzi się w domu pełnym srebrnych łyżek, jedwabnej pościeli i antycznych mebli.  Nadal wierz w ten mit, a nadal będziesz miał sposób myślenia biednych.

Wielu przedstawicieli klasy średniej wierzy, że dobrze płatna praca jest końcem ich egzystencji i ciężko pracuje, aby dostać się na pięcio- lub sześciocyfrową posadę, ale w końcu jest zdumiona tym, jak niewiele mają do czasu przejścia na emeryturę  .

Na przykład przeciętny menedżer wysokiego szczebla zarabia 200 000 USD rocznie z dodatkami, ale może stracić te dochody w przypadku zwolnienia lub choroby.  Chociaż jego potencjał zarobkowy jest wysoki, pochodzi tylko z jednego źródła.

Porównaj to z menedżerem średniego szczebla zarabiającym 50 000 $ rocznie

Jednak ten menedżer średniego szczebla wynajmuje nieruchomości w mieście za kolejne 500 000 USD i czerpie dywidendy z akcji i obligacji za kolejne 100 000 USD rocznie.  W przypadku choroby, śmierci lub masowych zwolnień połowa jego potencjału zarobkowego jest nadal zabezpieczona.

Źródło dochodów tych ostatnich jest też łatwo przekazywane kolejnym pokoleniom, zabezpieczając majątek rodzinie menedżera średniego szczebla.

Wybierz swoje cele inwestycyjne, ponieważ później zadecydują one o Twojej strategii alokacji.  Broker lub firma maklerska może pomóc ci zdecydować, jakie są twoje plany, a także pomóc ci rozpocząć inwestowanie.

Zbadaj różne rodzaje inwestycji, a także ich ryzyko

Oczywiście warto poznać dostępne rodzaje inwestycji – na stronie inwestum.pl znajduje się pełny artykuł o rodzajach inwestycji. Tutaj powiemy sobie w skrócie i ogólnie:

  • Akcje – nabywasz częściową własność firmy i jako współwłaściciel masz prawo do rocznych zysków. Ludzie kupują akcje, aby je sprzedać, gdy cena jest wysoka, a nie dla dywidendy. Praktyka kupowania taniej i sprzedawania drogo wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem, ale potencjał zysku zależy od zmian rynkowych i wysoce emocjonalnych. Tak, akcje są uważane za aktywa emocjonalne.
  • Obligacje – obligacje to niewielkie pożyczki dla firm lub rządów, za które płaci inwestor.  Zwykle mają stałe oprocentowanie i są uważane za bardzo bezpieczną i nisko ryzykowną inwestycję. Bony skarbowe, obligacje komunalne i obligacje korporacyjne to tylko niektóre przykłady.
  • ETF – polega na gromadzeniu pieniędzy razem z innymi podobnie myślącymi inwestorami w celu zakupu pełnego portfela, zwykle prowadzonego przez firmy lub zarządzających pieniędzmi. Ten rodzaj inwestycji jest często punktem wyjścia dla wielu początkujących inwestorów, po prostu dlatego, że od samego początku zapewnia bardziej zróżnicowany portfel.
  • REITS – to spółki, które zajmują się przede wszystkim własnością nieruchomości i zarządzają dla Ciebie portfelem. Mają tę zaletę, że są różnorodne i łatwe do sprzedaży, a także zmniejszają ból głowy związany z zarządzaniem własną nieruchomością.
  • Inne alternatywy – generalnie są to papiery wartościowe o wysokim ryzyku i wysokich zyskach, w przypadku których wypłata może być ogromna, ale ryzyko jest wysokie. Do tej kategorii należą nieruchomości, towary, FOREX, opcje i kontrakty futures.

Artykuł opracowano wspólnie z redaktorami portalu Inwestum.pl.