Otrzymałem wezwanie do zapłaty z windykacji – co teraz?

Warto zapoznać się z procedurą, jaka nas dotyczy, gdy otrzymamy pismo z windykacji. Jeśli otrzymamy wezwanie do zapłaty lub inne poprawnie sformułowane pismo z windykacji zawierające wszelkie niezbędne dane dotyczące długu, (takie jak: wielkość zadłużenia, szczegółowy opis za co jest to zadłużenie – konkretnie za jaką usługę lub przedmiot, termin zapłaty, odsetki i tym podobne) powinniśmy zastanowić się nad kilkoma aspektami.

Najpierw należy sobie przypomnieć, czy na pewno jesteśmy dłużnikami, czy korzystaliśmy z konkretnej usługi, czy na pewno nie zapłaciliśmy za tą usługę, czy mamy jakieś dokumenty potwierdzające, że za nią zapłaciliśmy. Jeśli uważamy, że prośba o spłatę długu jest niesłuszna, bo uiściliśmy opłatę, to powinniśmy odpisać firmie listem poleconym, który uprzednio sobie skserujemy. W liście warto załączyć kopie dowodów zapłaty i wszelkie informacje argumentujące na rzecz tego, że nie mamy długu.

W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy mamy dług możemy prosić listownie o dane potwierdzające ich roszczenia.
Jeżeli uznamy, że roszczenie jest słuszne, powinniśmy jak najszybciej opłacić zaległości poprzez firmę windykacyjną. Dane dotyczące tego, jak spłacić dług powinny być zawarte w przesłanym do nas liście z windykacji.

1 thought on “Otrzymałem wezwanie do zapłaty z windykacji – co teraz?

  1. Przede wszystkim należy na początku się upewnić czy faktycznie mamy dług wobec danej firmy. Niestety w dzisiejszych czasach mamy wiele oszustw, również i na tej płaszczyźnie, dlatego należy dokładnie sprawdzić, abyśmy i my nie zostali ofiarami oszustwa.

Comments are closed.