Amortyzatory samochodowe

Amortyzatory samochodowe chyba najważniejsze części zawieszenia w samochodach osobowych.

Wykonują zadania, które pozytywnie wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale i na jej bezpieczeństwo. W tym artykule opiszemy w skrócie zasadę ich działania i zadania, z jakich muszą się wywiązywać.

Działanie amortyzatorów

Amortyzator gazowy jest zbudowany z poruszającego się wewnątrz cylindra tłoka osadzonego na końcu tłoczyska. Wnętrze cylindra wypełnione jest olejem, który łagodzi ruchy układu. Przestrzeń pod tłokiem wypełniona jest powietrzem, które pod wpływem nacisku spręża się, działa jak sprężyna i tłumi drgania. Taki tym amortyzatora spotkasz najczęściej w samochodach osobowych.

Nie jest to jednak jedyny typ amortyzatorów. Na rynku dostępne są również amortyzatory w pełni hydrauliczne, magnetyczne, sprężynowe, czy gumowe. Niezależnie od zastosowanej technologii zasada działania każdego amortyzatora jest podobna i polega na przechwyceniu i rozproszeniu nadmiaru energii zgromadzonej w układzie mechanicznym.

Zadania amortyzatorów

Tak jak już wspomnieliśmy, zadaniem amortyzatorów nie jest jedynie poprawa komfortu jazdy, ale amortyzatory są również elementami, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Najważniejszym zadaniem amortyzatorów jest bowiem utrzymywanie stałego kontaktu koła z podłożem. Podczas jazdy po nierównościach pojawiają się bowiem tak zwane „podbicia”, czyli momenty, w których koło osadzone na sprężynie resorującej podskakuje i odrywa się od podłoża. Zadaniem amortyzatora jest dociśnięcie koła do podłoża i zapewnienie mu przyczepności. Gdyby nie amortyzatory, to bardzo łatwo byłoby stracić przyczepność podczas pokonywania zakrętu na nierównej drodze, szczególnie jeśli ta byłaby mokra.

Stały kontakt kół z podłożem wpływa też pozytywnie na przenoszenia momentu obrotowego z kół na asfalt, skraca drogę hamowania i poprawia działanie systemów ABS, ESP, ASR i podobnych.

Amortyzatory poprawiają też oczywiście komfort jazdy. O tyle, o ile sprężyny resorujące są w stanie niwelować większe nierówności na drodze, to bez amortyzatorów kierowca byłby narażony na nieprzyjemne wibracje. Dzięki amortyzatorom jazda staje się płynna i o wiele mniej męcząca.

Przeczytaj również