Co to jest zdolność kredytowa?

Kupując mieszkanie musimy być przygotowani na wiele przeciwności.

Przeglądanie ofert nieruchomości to zwykle najprzyjemniejsza część. Snujemy plany, w głowie ustawiamy meble, wyburzamy ściany, jednak najważniejszą rzecz, od której należy zacząć jest zdolność kredytowa. Bez niej żaden bank nie udzieli nam kredytu na mieszkanie. Zdolność kredytowa określa nam, jaką sumę pieniędzy maksymalnie możemy pożyczyć. Jest to niezwykle ważny aspekt, który determinuje wybór mieszkania.

Kredyt hipoteczny jest przyznawany dopiero, gdy przejdziemy przez skomplikowaną procedurę i spełnimy wszystkie wymagania, jakie określa dany bank. Kryteria przydzielania środków finansowych na mieszkanie są różne, jednak warto określić wstępnie jaka jest nasza zdolność kredytowa.

Mamy dwie możliwości, aby to sprawdzić. Pierwsza polega na odwiedzaniu kilku banków i rozmowach z ekspertami kredytowymi. Zwykle wymaga to wiele czasu. Konieczna będzie także znajomość podstawowych pojęć. Druga, nieco łatwiejsza to spotkanie z doradcą finansowym, który oceni naszą sytuację i przedstawi kilka ofert z różnych banków.