Jak zarabiać pieniądze w trudnych czasach — 8 zasad kariery w kryzysie

biznes

Twoje zdrowie finansowe i sukces zawodowy nie zależą od ceny ropy, sankcji czy zadowolonego z siebie szefa, tylko wyłącznie od Ciebie. Jak myślisz, czy to właśnie ten pomysł wraz z naszymi zasadami antykryzysowymi pomoże Ci poczuć się najlepiej w tych trudnych czasach?

Naszemu pokoleniu — jak każdemu innemu — przyszło żyć w pięknych, choć trudnych czasach. Ale to, co dzieje się za oknem, nie jest pierwszym kryzysem w historii ludzkości. Wcześniejsze porażki nie tylko nas zahartowały, ale pozwoliły nam sformułować nierdzewne zasady życia i pracy w czasach zawirowań. Ten artykuł nie powie Ci, w jakiej walucie trzymać oszczędności ani jak zrobić ciasto z obierek ziemniaków. Oto słowa, które powinieneś sobie powtarzać i zasady, według których powinieneś postępować, aby przejść przez rok 2022 (i kolejne) bez większych strat, jeśli nie zysków.

Musisz coś zrobić

Powtarzaj to sobie, nawet jeśli znajdujesz się w totalnym ślepym zaułku i jesteś bliski rozpaczy. Nic nie jest niemożliwe, jeśli się postarasz. Rezultaty osiąga tylko ten, kto coś robi, a ten, kto siedzi bezczynnie, zostanie z niczym. Jesteś podmiotem zmieniającym okoliczności, a nie ofiarą tych okoliczności. Brad Klontz, psycholog finansowy z Uniwersytetu w Kansas, mówi: „Nic nie złości osobę z psychologią ofiary bardziej niż twierdzenie, że na jego poziom dobrobytu wpływają nie czynniki zewnętrzne, ale wewnętrzne nastawienie”. Czy to cię złości? Nie bądź więc ofiarą!

Ten ściek pachnie jak lawenda

Jest taka sztuczka: nieprzyjemne doświadczenie (np. starcie z nieuprzejmym szefem) można zniwelować, kojarząc je w myślach z czymś przyjemnym — przekonuje Mark Schoen, autor książki Your Survival Instinct Is Killing You. „Kiedy szef na ciebie krzyczy, przypomnij sobie ulubioną piosenkę lub miły epizod z przeszłości. Bez względu na to, jak dziwna może się wydawać ta mieszanka, to zadziała: nie będziesz się już złościć i rozpamiętywać złych rzeczy”.

Poradzę sobie z tym

Aby dowiedzieć się, czym skuteczni przedsiębiorcy różnią się od pozostałych, przeprowadzono badanie. „Okazuje się, że wszyscy oni są zbyt pewni siebie” — mówi Josh Nofsinger, profesor finansów na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Ludzie lgną do osób pewnych siebie, które trzymają się swoich przekonań, ponieważ mają odwagę podejmować ryzyko i odbijać się po niepowodzeniach.

Nie żałuj niczego

Wielu z nas jest podatnych na tzw. błędy kosztów nieodwracalnych: kontynuujemy pracę i inwestujemy w nieudany projekt tylko dlatego, że szkoda nam wysiłku i pieniędzy, które już zainwestowaliśmy. Jeśli jednak obudowa jest wyraźnie zepsuta, wydasz na nią jeszcze więcej pieniędzy i czasu, a potem i tak zginie. „Jedyną rzeczą, która naprawdę ma znaczenie w takiej sytuacji — zaleca Nofsinger — jest zadanie sobie pytania, czy kolejnego grosza nie należy przeznaczyć na inne cele”.

Mądry jest ten, kto postępuje mądrze

Według Carol Dweck, psycholog z Uniwersytetu Stanforda w USA, około 40 procent ludzi nie wykorzystuje tysięcy szans tylko dlatego, że wyrobili sobie zdanie na temat siebie i swojej przyszłości. Istnieje nawet cała grupa renegatów, którzy nawet nie próbują odnieść sukcesu, ponieważ uważają, że są na to za głupi. Dweck zaleca przyjęcie „postawy rozwojowej”: trochę więcej wysiłku i otwartości na nowe rzeczy, trochę więcej chęci do nauki, a stopniowo twoja opinia o sobie diametralnie się zmieni.

Moja przyszłość jest w moich rękach

Wiele osób słyszało to zdanie, ale nie wszyscy je rozumieją. Nie, nie chodzi o naukę latania ani o zarobienie bajlionów dolarów. Pomyśl o przyszłości w ten sposób: jeśli coś się nie udaje, najpierw dowiedz się, co TY robisz źle. „Ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za swoje życie, umieją wskazać swoje błędy i próbują je naprawić, zamiast obwiniać innych” — wyjaśnia Brad Klontz. — Mają wyższe zarobki i większy majątek”. Potknąć się to nie znaczy upaść.

Martwię się o swoje pieniądze

Pieniądze są naprawdę ważnym elementem życia. Liczenie wydatków, odmawianie kupowania rzeczy, na które nie możesz sobie teraz pozwolić, targowanie się na rynku, czy ustalanie wysokości wynagrodzenia za pracę jest więcej niż w porządku. A ci, którzy nie traktują pieniędzy z należytym szacunkiem, zdaniem psychologa finansowego Klontza, częściej niż inni popadają w kredyty konsumpcyjne i uzależnienie od hazardu.

Ważne jest, aby być zainteresowanym, a nie interesującym

Każda firma, także Twoja, potrzebuje innowatorów i innowatorek. Nie ma też wstydu w pożyczaniu pomysłów innych osób, aby zoptymalizować działania w sytuacji kryzysowej. Ale nie kradnij od konkurencji, lecz od kolegów z innych branż. „Przeanalizuj, jak inni ludzie i firmy osiągnęły sukces, przyjrzyj się uważnie rozwiązaniom i posunięciom” — zaleca Andrew Boynton, dziekan Szkoły Zarządzania w Boston College (USA). — Racjonalizacja polega na dostosowaniu różnych pomysłów do wyzwań i możliwości”.

Dobre pomysły związane z zarobkami znajdziesz również pod adresem https://www.naukowi.pl.